Az talán nem lep meg senkit, hogy egy anyai szervezetben rengeteg dolognak meg kell ahhoz változnia, hogy képes legyen egy másik élőlénynek életet adni. Érintett ebben a hormonrendszer, az immunrendszer, a szív- és érrendszer, az anyagcsere, a vérképzés, és így tovább.
Mindezek a változások a szülést követően hirtelen szükségtelenné válnak, így vissza is kell alakulniuk eredeti „állásukba” ahhoz, hogy az anyuka egészségét megőrizhesse. Ráadásul maga a terhesség számos betegségre is hajlamosít, amelyek nem ritkán végzetessé válhatnak.
Minden korábbinál nagyobb, 313 ezer várandósság adatait tartalmazó adatbázist vizsgáltak át egy amerikai-izraeli kutatócsoport tagjai. A vizsgálatokban 76 különféle értéket mérő laboratóriumi teszttel, az összes esetre nézve több mint 43 millió egyedi méréssel, ezek eredményeivel járultak hozzá az anyukák.
Az első méréseket még a teherbe esés előtt 20 héttel ejtették meg, majd a szülés utáni 80 héten át folytatták, a teljes időszakban minden héten.
A legfontosabb tanulság az, hogy a szülés után sokkal de sokkal tovább tart a szervezet számára az, hogy visszaálljon a fogantatás előtti állapotba. Eközben a társadalmi elvárás az, hogy a szülőszobából kilépve a fiatal anyuka máris teljes értékű munkaerővé váljon.
A 76 különféle mért érték 47 százaléka stabilizálódott a szülés utáni egy hónappal, olyanok, amik a vérrögképződéssel, a vérképzéssel, vörösvérsejtek működésével, veseműködéssel, immunrendszerrel, májfunkciókkal vagy épp a vér vasszintjével voltak kapcsolatban. E változások folytatódtak a szülés utáni 2. hónapban is.
Legnagyobb részben a vörösvérsejteket érintők, de a máj, a vese, vagy a hormonrendszer is tovább stabilizálódott, mintegy 12 százaléka a laborértékeknek ekkor állt vissza a normálisra. Az értékek 41 százaléka csak a szülés után 10 héttel kezdett lassan visszaállni, köztük a máj egészségét vagy a koleszterinszintet jelzők, e változások egy évig is eltartottak. Legutoljára, a szülés után kicsit több mint egy évvel, a csont és a máj egészségét jelző ALP (alkalikus foszfatáz) érték állt helyre.
Voltak azonban olyan értékek is, amelyek a teljes kutatási időszakban, vagyis a szülés utáni másfél évben se álltak helyre.
Ilyen volt a gyulladásos folyamatokat jelző CRP érték (ez magasabb volt), illetve a vörösvérsejt hemoglobin-koncentrációja, az MCH, valamint a vas mennyisége (ez a kettő alacsonyabb volt). Ezek a kutatók szerint a várandósság és a szülés maradandó hatásai közt vannak, de lehet, hogy a megváltozott viselkedéshez is köthetők.
Érdekes eredmény volt még az is, hogy a két leggyakoribb kóros elváltozás, a terhességi diabétesz és a terhességi toxémia (preeklampszia) esetén számos laborérték hasonló módon tért el a normáltól, így akár valami közös folyamat is állhat ezek hátterében. Ez pedig arra is esélyt adhat, hogy a kockázatra már a fogantatás előtt fény derüljön.
The post Elképesztő változásokon megy át az anyukák szervezete first appeared on National Geographic.

