Ha ebben a hónapban csak egy éjszakát tudunk a csillagos ég alatt tölteni, akkor az a két utolsó éjszaka valamelyike legyen. Különösen a hajnal előtti órák válhatnak emlékezetessé, köszönhetően a Hold, a Fiastyúk, a Mars és a Jupiter felbukkanásának.
A nyár második felében a hajnali ég a pirkadat előtt felkelő Bika csillagképnek – benne a Fiastyúknak – köszönhetően minden évben remek lehetőséget ad arra, hogy rácsodálkozzunk az égi szépségekre. Idén azonban az önmagában is szép csillagképet a Mars és a Jupiter bolygók övezik, sőt, a fogyó Hold is a közelében lesz.
30-án hajnalban a 30 százalékos Hold a Fiastyúktól fél fokra látszik holdkeltekor, hajnal 4-re viszont már mintegy 2 fokra járnak egymástól. A Hold alatt 5 fokra látjuk a vörösen ragyogó Marsot, a Marstól 7 fokra balra a Jupitert, pontosan alatta közel 6 fokra pedig a Bika legfényesebb csillaga, az Aldebaran is felragyog. E csoporthoz közel jár az Uránusz is, ám ezt a bolygót szabad szemmel nem látjuk meg.
31-én hasonló égi esemény vár, azonban a Hold kissé soványabban, 20 százalékos megvilágításban jár csak, vagyis egy szép kövér sarló lesz. A sarlót ezúttal a Jupiter közelében pillanthatjuk meg, kb. 4,5 fokra járnak egymástól, a többi égitest elmozdulása elhanyagolható mértékű lesz.
Mindkét hajnalon érdemes még sötét égen megcsodálni az együttállást, de a színek majd akkor válnak igazán széppé, ha elkezd pirkadni is, 4 óra körül már pirosló horizont felett figyelhetjük meg az égitesteket.
Érdemes még azt is tudni ezekről az eseményekről, hogy 30-án két kisebb meteorraj maximuma is beköszönt. A lassú meteorokat adó Alfa Capricornidák és a közepes sebességű Déli Delta Aquaridák is ezen az éjjelen éri el csúcsát.
Ezeken felül már jó néhány gyors Perseida meteor is bepottyanhat a látóterünkbe. A három raj óránként legalább 6-7 látható meteort ad összesen, ami nem sok, ám esélyes fényes meteorokat megpillantani belőlük, ha tiszta az ég és sötét helyen vagyunk.
The post Hajnali csodákat láthatunk a hónap végén first appeared on National Geographic.