Húsz év alatt megduplázódtak a hatalmas erdőtüzek

A 2023-as év számtalan katasztrofális tűzvészt hozott világszerte, a kanadai tüzek globális  hatásúak voltak, de már az idei év is kitett magáért. A chilei tűzvészben több mint 130 ember halt meg.

A hírekből folyamatosan érkező információk ezúttal nem azt mutatják, hogy több helyről kapunk hírt tűzvészekről, mint korábban, hanem valóban gyakoribbá is váltak ezek a katasztrófák. Egy újonnan, a Nature Ecology & Evolution folyóiratban közzé tett kutatási eredmény azt mutatta, hogy húsz év alatt megkétszereződött a pusztító tüzek mennyisége bolygónkon. A kutatásról a The Conversation számolt be.

A kutatók 21 év műholdas méréseinek adatai vizsgálták át, és kiszámították az egyes tűzvészek során leadott energia mennyiségét. Összesen 30 millió egyedi tűzesetet vizsgáltak meg így, kiválasztva a legnagyobb energiájú eseményeket – ezek voltak az igazán hatalmas, pusztító tűzvészek.

Ez a kb. 2900 esemény képezte az esetek alig 0,01 százalékát. Megvizsgálták aztán, hogy ezek időben milyen eloszlásúak, vagyis mikor történt a legtöbb nagy tűzvész. Nem túl meglepő módon azt találták, hogy egyre nőtt a gyakoriságuk.

Az eredmények szerint 2017-től (2022 kivételével) az utóbbi 6 évben volt a legtöbb extrém tűzvész.

A pusztító tűzvészek nemcsak gyakoribbá váltak, hanem azok intenzitása is nőtt: a vizsgált időszak végének extrém tüzei kétszer akkora energiát adtak le, mint az időszak elejének extrém tüzei. Sajnos az egyes években erdőtűz áldozatául esett erdők területe is növekedést mutat.

Ezzel az erdők szénkibocsátása is megnő. Ugyan a megművelt területeket érintő tüzek sokat csökkentek, ezek a kis intenzitású tüzek sokkal kevésbé súlyosak, mint az erdőtüzek. Ez azt jelenti, hogy bár globálisan kisebb területet érintenek a tüzek, azok sokkal súlyosabb szennyező hatásúak.

A legkritikusabb helyzetben a sarkvidék-közeli erdőségek, fenyvesek vannak. Egyrészt drámaian nő a tüzek száma e helyszíneken, másrészt a pusztítás mértéke is sokkal nagyobb. Azonban az emberi katasztrófák száma is nő. Bár a mediterrán erdők tüzeinek gyakorisága kevésbé változott, az ember közelebb él az erdőhöz ma már, így veszélyesebb egy-egy tűzvész a házakra, emberekre nézve, mint néhány évtizeddel ezelőtt volt.

Bár sajnos még mindig sokan szeretik lerázni magukról a felelősséget, ezekért a tüzekért is az ember a felelős: egyrészt a területhasználat átalakulásával, másrészt az emberi okú klímaváltozáson át.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Húsz év alatt megduplázódtak a hatalmas erdőtüzek first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed