Az Amerikai Egyesült Államok volt alelnöke újabb két fontos lépéssel került közelebb a demokrata elnökjelöltséghez.
Mi történt? Két fontos mérföldkövet ugrott meg Kamala Harris az elmúlt éjszaka.
A demokrata párt erős embere, a képviselőház korábbi házelnöke, Nancy Pelosi, aki korábban ellenezte Harris indulását most támogatását fejezte ki.
Az Associated Press hétfő esti felmérése szerint Kamala Harris elegendő demokrata delegált támogatását szerezte meg ahhoz, hogy a párt elnökjelöltje lehessen.
Nancy Pelosi
Nancy Pelosi, a képviselőház korábbi házelnöke, kongresszusi képviselőnő és a Demokrata Párt egyik legfontosabb személyisége támogatja Kamala Harrist, hogy a párt elnökjelöltje legyen – írta meg a 444.hu.
Pelosi a múlt héten megjelent cikkek szerint nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden visszalépjen. Miután az elnök tegnap bejelentette, hogy nem indul újra és hogy Harrist támogatta, Pelosi nem állt ki azonnal az alelnök mellett.
„Hatalmas büszkeséggel és határtalan optimizmussal országunk jövőjét illetően támogatom Kamala Harris alelnököt az Egyesült Államok elnöki posztjáért.
Kamala Harris elnökjelöltségét hivatalosan, személyesen és politikailag is lelkesen támogatom
– fogalmazott közleményében.
A demokraták többsége egyet ért
Az Associated Press hétfő esti felmérése szerint Harris több mint az 1976 delegált jóváhagyását kapta meg, ami az első szavazási fordulóban elegendő szavazatot jelent a jelölés megszerzéséhez. Az alelnök máris kijelentette, hogy büszke arra, hogy széleskörű támogatást sikerült megszereznie, és várja, hogy hivatalosan is elfogadhassa a jelölést – írta meg szintén a 444.hu.
A demokratáknál a rendszer az, hogy az előválasztásokon, amikor az egyes államok döntenek a jelöltek támogatásáról, kialakul az, hogy a helyi küldöttek kit támogatnak.
Több mint 3900 ilyen küldött van és ahogy az a regnáló elnökök esetében lenni szokott, Biden már márciusra megszerezte az ő támogatásukat.
A konvención a szokásjog szerint ők mind Bident támogatták volna.
Most azonban „felszabadultak” ez alól a kötelezettség alól és semmi sem köti őket ahhoz, hogy automatikusan Harrist támogassák. Ez csak akkor fordult volna elő, ha Joe Biden a visszalépéssel egyidőben le is mond az elnökségről. Ezzel az elnöki székbe segítette volna Kamala Harrist, aki így könnyebben megörökölte volna a demokrata küldöttek támogatását, most viszont saját pártján belül is kampányolnia kell.
Úgy tűnik, ez viszont egy gyors folyamat lesz és már jóval az augusztus 19-i Demokrata Nemzeti Konvenció előtt bebiztosíthatja elnökjelöltségét.
Konklúzió
A jelenlegi alelnöknek nagyon jó esélye van arra, hogy a Demokrata Párt elnökjelöltje legyen.
Biden és Pelosi is támogatásáról biztosította,
az elnököt pedig a párt több fontos figurája követte, köztük olyanok is, akiket esélyesnek mondtak, hogy elindulnak majd az elnökjelölti posztért, például Gavin Newsom kaliforniai, Josh Shapiro pennsylvaniai kormányzó, vagy Pete Buttigieg közlekedési miniszter.
Finanszírozás szempontjából is jól áll Harris, kevesebb mint egy nap alatt rekord összegű, 80 millió dollár gyűlt össze a kampányára.
Jelenleg csupán két fontos demokrata politikus nem támogatja Harris indulását: Barack Obama volt elnök és Bernie Sanders.
The post Kamala Harris újabb két lépéssel közelebb az elnökjelöltséghez appeared first on Forbes.hu.