Manipulálták az egyik leggazdagabb magyar cégének részvényeit, de hogy jönnek a képbe Jászai Gellért lovai?

Egy kis cég folyamatosan tízmilliókat bukott azzal, hogy százmilliós tételben vásárolt be a kormányközeli 4iG részvényeiből. Valaki óriásit kaszálhatott ezen.

Mi történt? Majdnem háromnegyed éven át a saját kárán manipulálta a NER-közeli IT- és távközlési óriás, 4iG részvényeit egy kis vagyonkezelő cég, írja a 24.hu.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Az egész úgy működött, hogy a Banus Port Vagyonkezelő Zrt. 2023. szeptember és 2024. május között minden kereskedési napon átlag 150–200 millió forintért vett 4iG-részvényeket, de még a vásárlás napján elpasszolta őket alacsonyabb áron, így napi több tízmillió forintot is bukott az ügyleteken. Az említett időszakban egy nap volt csak, hogy ha csak kicsivel is, de magasabb áron adta el a Banus Port a részvényt, mint amennyiért azt vette.

Több ebből

Tiborcz alapkezelője nekifuthat a letelepedési biznisznek is
Ki nem találnád, ma milyen tendert zsebelt be Mészáros Lőrinc

Miért fontos ez? Az ügyre a jegybank is felfigyelt, ami nem csoda, az akcióval a kis cég keményen megpörgette a 4iG-papírok forgalmát.

A jegybank vizsgálata szerint nyolc és fél hónapon keresztül a kereskedési napok jelentős hányadában a 4iG teljes napi részvényforgalmának több mint 50 százalékát a Banus Port produkálta. Sőt, volt, hogy 80 vagy 90 százaléknál is nagyobb volt a Banus Port részesedése a 4iG napi forgalmából.

A jegybank szerint a „magatartás alkalmas volt arra, hogy hamis benyomást keltsen a 4iG-részvény valós piaci megítéléséről, legfőképpen annak keresletéről, kínálatáról”. Ezzel megvalósult a tiltott piaci manipuláció tényállása, így aztán 250 millió forintos bírsággal sújtották a Banus Portot, amit a vagyonkezelő cég be is fizetett határidőre.

Kontextus. A 24.hu cikke arról ír, hogy papíron nincs hivatalos kapcsolat a két cég között, de a lap birtokában lévő ingatlan-adásvételi szerződések szerint a 4iG főtulajdonosa, Jászai Gellért – a Forbes szerinti 19. leggazdagabb magyar – több ingatlanügyletet is lebonyolított a Banus Port Zrt. tulajdonosaival, Barna Györggyel és Gyárfás Dániellel.

Ezekben általában Jászai volt a vevő, Barna az eladó, Gyárfás pedig az eljáró ügyvéd. Jászai – két gyerekével együtt – több ingatlant is vásárolt Barnától Siófok-Törekiben, köztük a nyaralóját is több mint 300 millió forint értékben 2020-ban és 2021-ben.

A 24.hu még azt is hozzáteszi, hogy Jászai és Barna szomszédok, a többi szomszéd szerint pedig szoros a viszony, Jászai és Barna lovai felváltva használják egymás legelőit, karámjait, állítólag közös lovász viszi át napi rendszerességgel a lovakat a legelőik közt.

Hogyan tovább? Tiltott piacbefolyásolás gyanújával tett feljelentést a jegybank, ami alapján a rendőrség nyomozni kezdett. A Banus Port nagy veszteséggel eladott 4iG-részvényein bizony valaki nagyot kaszálhatott, a jegybank szerint „az ügyletek és/vagy kereskedési megbízások szokatlan koncentrációja egyetlen személyhez köthetőek”, csakhogy a jegybank még kérdésre sem árulta el, kire utalnak.

The post Manipulálták az egyik leggazdagabb magyar cégének részvényeit, de hogy jönnek a képbe Jászai Gellért lovai? appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed