A légszennyezés jobban árt a beporzóknak, mint a növényevő rovaroknak

A beporzókról már tudjuk egy ideje, hogy szenvednek a légszennyezéstől és romlanak az életkilátásaik. Egy friss elemzésben a Readingi Egyetem kutatói 120 korábbi kutatási eredményt összegezve arra jutottak, hogy a növényevő rovaroknál rosszabb helyzetbe kerülnek a beporzók szennyezett levegőben. 19 országban készült, 40 rovarcsoportot érintő vizsgálatok eredményét elemezték a kutatók. Az olyan légszennyezők hatásait mérték fel, mint a talajközeli ózon, a nitrogén-oxidok, a kén-dioxid vagy a szállópor.

A magasabb légszennyezés hatására a méhek és számos lepke 39 százalékkal kevésbé hatékony beporzóvá vált, mint tiszta levegőben. Ezzel szemben a növényeket fogyasztó rovarokat, mint például a levéltetveket nem igazán zavarták ezek a tényezők.

Ezen eredmények szerint, amelyeket a Nature Communications folyóiratban tettek közzé a szakemberek, a mezőgazdaság számára súlyos hatása van a légszennyezésnek. Eszerint csökken a beporzás hatékonysága és emellett ugyanakkora marad a növényevők okozta kár, így mindenképp terméscsökkenéssel kell számolni.

A levéltetveknek nem árt a légszennyezés.
Forrás: Pixabay

A méhek, darazsak és más, az ember számára jótékony hatású rovarok szaglással (is) tájékozódnak például a virágillatok fontosak számukra. A szennyezett levegőben azonban ezeket az illatanyagokat nem érzik meg kellő távolságból, nem tudják beazonosítani a virágok helyét, vagy épp a növényevő rovarokét, amelyeket levadásznának vagy parazitálnának, ezzel hajtva hasznot az embernek.

Emellett ezek az állatok illat alapú kommunikációja is csorbát szenved, így például képtelenek párt találni és szaporodni. Azonban a felmérés szerint az élelem megtalálásában, így a beporzásban szenvedik el a legnagyobb hátrányt a rovarok. A legkárosabbnak a talajközeli ózon bizonyult, de a nitrogén-oxidok is jelentős károkat okoztak, és még a mérsékelt szennyezésnek is súlyos hatása volt.

Az ember számára kártékony, növényevő rovarok azonban kevésbé használnak illatanyagokat a hosszú távú tájékozódásban vagy kommunikációban, ezért rájuk kevésbé hatnak a légszennyező anyagok. Ezek az állatok inkább a látásukra hagyatkoznak ugyanis.

Landy-Gyebnár Mónika

The post A légszennyezés jobban árt a beporzóknak, mint a növényevő rovaroknak first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed