A távoli múlt ma is élő emléke ez a növény

A Nyirád és Tapolca között fekvő Kis-Bakony számomra egy ámulatba ejtő mesehely mind tájképileg, mind a növény- és állatvilágát tekintve.  Amikor kislányommal itt jártunk, így fogalmazott: „Apa ez egy csodavilág”.

Az északi kitettségű oldal árnyas szikláin él a kis holdrutának (Botrychium lunaria) egy piciny állománya. Meg kell jegyeznem, e növény hazánkban mindenütt ritka. A holdruták a harasztok változatos csoportjába tartozik.

Ha a mai erdeinkben a rokon korpafüvekkel, páfrányokkal, zsurlókkal, holdrutákkal találkozunk, érdemes rájuk úgy gondolni, mint a régen elmúlt geológiai korszakok ma is élő emlékei.

A részleteiben fennmaradt ősi növényvilág képviselői. A zsurlókon, korpafüveken még láthatóak azon apró pikkelylevelek, melyekkel a szárazföldi növényevolúció kezdődött.

A kis holdruta spóraérése május-augusztus hónapok közé esik. Sovány gyepekben, legelők mészszegény, kissé savanyú, humuszos vályogtalaján él meg. Útbevágásokban, mezsgyéken, töltésoldalakban is fellelhető. Hegyi réteken is láthatjuk, azonban a trágyázás károsan érinti. Fényigényes.

Úgynevezett kozmopolita növény, azaz minden kontinensen előfordul. Régi babona alaptalan, miszerint a levélszárnyak alakja és a mérete a holdfázisokat követi.

Mivel egy zöldben zöld növény, és mérete is piciny, bár termőhely függő, jó szem szükségeltetik az észrevételéhez. Jómagam is nehezen vettem észre, azonban amikor a ráállt a szemen, további példányait is kiszúrtam. Magyarországon védett növény, a természetvédelmi érteke 10 ezer forint.

The post A távoli múlt ma is élő emléke ez a növény first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed