A tenisz minden korosztálynak javasolható sport

A tenisz nemcsak a fiatalabb, hanem az idősebb korosztálynak is bátran javasolható, merthogy nagyon hatékony a fizikai és mentális egészség és a szellemi képességek hatékonyságának fejlesztésében és erősítésében.

Amikor teniszezünk, nemcsak a testünk dolgozik, hanem az agyunk is. A tenisz nagy koncentrációt és agyjátékot igényel, hiszen folyamatos gondolkodásra késztet. Az ütéseket és a mozdulatokat is meg kell tervezni, ki kell gondolni. A tenisz éppen olyan jó az agy számára, mint a keresztrejtvényfejtés vagy a kirakós játék. Idősebb korunkban minél inkább trenírozzuk az agyunkat, annál nagyobb lesz az esély, hogy elkerülnek bennünket az olyan betegségek, mint a demencia, az Alzheimer-kór és egyéb, agyat érintő betegségek.

A teniszezés nagyon pozitívan hat a testi egészségre is, hiszen hatására csökkenhet az olyan betegségek rizikója, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség és a csontritkulás. Ha ízületi betegségben szenvedünk, akkor is nagyon hasznos teniszezni, hiszen megmozgatja a fő izomcsoportokat, és a folyamatos mozgás jó hatással van a váll, illetve a csípő ízületeire.

Minden sporttal lehet ugyan fogyni, de a tenisz talán az egyik legjobb választás, hiszen óránként akár 700 kalóriát is el lehet égetni ezzel a mozgásformával.

Idősebb korban az egyik legnagyobb probléma, hogy csökken az állóképességünk, az erőnk, és a reflexeink sem a régiek. Az elesések kockázata is jelentősen megnövekszik, ami azért veszélyes, mivel az elesés következtében kialakulhat akár combnyaktörés is. A tenisz azonban hatékonyan fejleszti az erőt, az állóképességet és a reflexeket. Milyen készségek és képességek javulhatnak még a tenisz hatására? Például ilyen a koncentrációs képesség, az egyensúlyérzék, a problémamegoldó és a döntéshozó képesség, illetve a térlátás.

A teniszezés a mentális egészséget is javítja, hiszen edzés közben más emberek társaságában vagyunk, ami jót tesz a szociális készségeinknek és a társadalmi kapcsolatainknak. A jó társaság pedig a hangulatunkat is fokozhatja csakúgy, mint maga a sport, hiszen hatására endorfinok, azaz boldogsághormonok szabadulnak fel a szervezetben. Ez azonban nemcsak jókedvre derít, de még a teljesítményünket is fokozni fogja.

A tenisz pozitívan hat a kardiovaszkuláris funkciókra is, hiszen rengeteget mozgunk közben: futunk, ütünk, emeljük a karunkat, lassítunk, gyorsítunk. Ezek a mozgásformák pedig jó kondiban tartják a szívet, és pozitívan hatnak a szív- és érrendszerre. Ennek eredményeként csökken a magas vérnyomás, a stroke és a szívinfarktus kockázata.

A tenisz kardioedzésnek számít. Ez a mozgásforma szerepet játszik a karok, a lábak, a hát és a vállak izmainak megerősítésében.

A tenisz egy olyan sport, amelynek hatására a lágy szövetek nagyobb rugalmasságot alakítanak ki. Ez csökkenti az elesések esélyét is, továbbá az izmok sokkal funkcionálisabbak maradnak.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed