Ez a madár gyakorlatilag átrepüli a bolygót

A sarki csér (Sterna paradisaea) az a madár, amely a leghosszabb távot képes megtenni a madárvilágban a vonulása során. A költőterületei az Óvilág és Újvilág szubarktikus és sarki területein találhatóak.

Az összes csér között ő fészkel a legészakibb régiókban. A sarki csérek ritkán figyelhetők meg a kontinensek belső, szárazföldi részein.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Forrás: Ifj. Vasuta Gábor

Vonulásuk során a kanadai költőpopulációk átrepülik az Atlanti-óceánt, csatlakoznak az európai sarki csérekhez, majd Afrika partvonalát követve eljutnak egészen a Déli Sarkvidékre, ahol a torlaszjég zónában töltik a telet.

Gyakorlatilag átrepülik a Földet, évente kétszer teszik meg ezt a 15 ezer kilométeres utat.

Nagy szenzációt jelentett a madármegfigyelők körében jó pár esztendeje, mikor egy fiatal sarki csér bukkant fel a szigligeti kikötőben a Balatonnál. Magyarországon az első megfigyelése a fajnak az 1990-es évek elején történt, azóta az amatőr madármegfigyelők növekedésével arányosan nőtt a sarki csér és más, ritkább fajok megkerülésének a száma.

Tápláléka halakból, rákokból, rovarokból áll. A Balatonnál szemmel láthatóan jól érezte magát vonulása során, hiszen gyakran láttuk, amint a kikötőben sétáló emberek fölött repülve vadászott, és több napig ezen a területen tartózkodott.

<!– [if IE 9]><![endif]–><!– [if IE 9]><![endif]–>

Forrás: Ifj. Vasuta Gábor

A sarki csér költőterületén nem találkozik emberekkel, így roppant bizalmas, az embert, mint veszélyforrást nem ismeri.  A fent leírt szigligeti megfigyeléskor fél méterre sikerült megközelítenünk a parti köveken ücsörgő madarat. Hazánkban természetvédelmi oltalomban részesül, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.

The post Ez a madár gyakorlatilag átrepüli a bolygót first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed