A fájdalom idősebb korban is enyhíthető

A fájdalomnak nem kellene természetesnek lenni idősebb korban sem, azonban nagyon sokan mégis ezzel a gonddal küzdenek. Azt szokták mondani, hogy nyugdíjas korunk előtt mintha észre sem vennénk a testi és lelki problémáinkat, majd a nyugdíjba vonulást követően egyre többször tapasztalunk meg fájdalmat. Ennek az is lehet az oka, hogy egyre több időnk van saját magunkkal foglalkozni. Azonban a fájdalom elkerülhető és csökkenthető, csak néhány dologra szükséges jobban fókuszálnunk. Mutatjuk is, melyek ezek!

Az időskori fájdalomnak sok oka lehet, azonban nem mindegy, hogyan is állunk a dolgokhoz. Kezdjük a napot – ébredést követően – egy alapos nyújtózással, majd készítsünk egy finom gyógyteát, és kortyolgassuk el, közben pedig az ablakból figyelhetjük a napfelkeltét. A reggeli meditálás nemcsak a testi fájdalom ellen nagyon hatékony, de a lelket is gyógyítja. Reggel még olvasgathatunk is, majd fogyasszuk el az egészséges reggelinket, amely szintén hozzájárulhat a fájdalom csökkentéséhez.

A fájdalom ellen sokan úgy védekeznek, hogy nem mozognak eleget, vagy teljesen inaktív életmódot folytatnak. Azonban a fájdalom ellen a legjobb gyógyír nem más, mint a mozgás. Ha csak tehetjük, ne szálljunk semmilyen közlekedési eszközre, hanem gyalogoljunk és sétáljunk. Minél többet mozgunk a nap folyamán, annál jobban fogjuk magunkat érezni.

Az ízületek és izmok kenéséhez vízre, folyadékra van szükség. Ha nem iszunk eleget napközben, akkor ne csodálkozzunk, ha fájdalmat tapasztalunk.

Ha még nyugdíjas korunkban is kénytelenek vagyunk dolgozni, és ülőmunkát végzünk, akkor legalább óránként álljunk fel a székből és mozgassuk meg alaposan a végtagjainkat. Tanulmányok ugyanis arról számoltak be, hogy már kétórányi egyhuzamban történő ülés is jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatait.

Azok az ételek, amelyeket elfogyasztunk, nemcsak a testünket, hanem az agyunkat is táplálják. Nagyon lényeges, hogy a fájdalom csökkentése érdekében minél több gyulladáscsökkentő táplálékot vegyünk magunkhoz.

Napfény hatására D-vitamin termelődik a szervezetünkben, amely javítja a hangulatot, és még a testi fájdalom ellen is nagyon hatékony.

Idősebb korban gyakran alakulnak ki izom- és csontbetegségek. Jellemző betegségek 65 év fölött: ízületi porckopás, ízületi gyulladás, csontritkulás, izomgyengeség és -fájdalom.

Az izmokban az életkorral összefüggő változások is bekövetkeznek. Az izomrostok száma és mérete csökken. Az izomszövet lassabban cserélődik ki, így az elvesztett izomszövetet kemény, rostos szövet váltja fel. Az idegrendszer változásai miatt az izmok csökkent tónusúak lesznek, és az összehúzódási képességük is csökken.

A csontban is bekövetkeznek változások. Az inaktív életmód csökkenti a csontmennyiséget. A hormonális változások – például a menopauza – az ásványi anyagok csökkenését eredményezi a csontokban, ami csontritkuláshoz vezethet.

A fizikai aktivitás megakadályozhatja az izmok, a csontok és ízületek életkorral összefüggő változásait. A testmozgás erősebbé teheti a csontokat, segíthet lassítani a csontvesztés sebességét. Az izomerősítő tevékenységekkel növelhető az izomtömeg és az izomerő. Az egyensúlyi és a koordinációs gyakorlatok (pl. tai chi) segítenek az elesések kockázatának csökkentésében. A súlyzós edzések a csonttömeg fenntartását segítik elő. A csont- és izomtömeg növelését támogatják meg a vízben történő gyakorlatok. A nyújtás pedig az ízületek rugalmasságát támogatja meg.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed