Ezek az állatok képesek megfordítani az idő múlását

Az élőlények elsöprő többsége számára az idő egyirányú, és a születéstől a halálig juttatja el az adott lényt. Vannak azonban olyan állatok, amelyek dacolnak ezzel, és szükség esetén képesek megfordítani a saját öregedésüket.

Ilyen képességekkel rendelkező állat a Mnemiopsis leidyi nevű kis méretű bordásmedúza, és e képessége azt is megmagyarázhatja, hogy miként válhatott sokfelé inváziós fajjá. Az egyelőre folyóirati közlésbe nem  került kutatást a Science ismertette. A faj eredeti hazáját az Atlanti-óceán nyugati régiója jelenti, ám ma már Európa és Ázsia egyes vizeiben is megtalálható.

Nem ez az egyetlen „visszafelé öregedő” csalánozó: az első, és sokáig egyetlennek hitt faj a Turritopsis dohrnii nevű medúza volt, amelyet egyszerűen csak „halhatatlan medúza” néven emlegetnek. Emellett az Echinococcus granulosus nevű féreg szintén rendelkezik e szuperképességgel. A harmadikként felfedezett Mnemiopsis leidyi esetében véletlenül derült ki, hogy hasonló képességekkel rendelkezik.

Az állat vizsgálatait követően a szakemberek szerették volna feltárni, mik azok a szélsőséges körülmények, amelyek közepette még eléldegél, ezért különböző stresszhatásoknak tették ki. Éheztetés során az állatok egészen aprócska, pár milliméteres lárvákká változtak, és a 65 vizsgált állatból 13 még a lárvákra jellemző két ostort is kinövesztette. Amikor újra enni kaptak, jó néhányukból ismét „felnőtt” bordásmedúza lett.

A kutatók szerint ez a lárvává fiatalodási képesség segítheti a fajt abban, hogy olyan sikeresen meghódítson új élőhelyeket.

Ezen túl azonban az öregedési folyamatok vizsgálatára is alkalmas lehet ez az állat.

A „halhatatlan medúza” teste a rovarok bábállapotához hasonlóan egy amorf csomóvá bomlik, majd a sejtjei megújulása révén medúzapolippá változik és így képes ivartalan módon szaporodva újabb és újabb medúzapolipokat, gyakorlatilag a saját klónjait létrehozni. Ezek a klónok azonban nem ugyanazok az egyedek már, mint amelyből a folyamat kiindult.

A nevét illetően hasonló, ám rokoni szálakat tekintve végtelenül különböző bordásmedúza viszont nem válik amorf csomóvá, hanem egész egyszerűen megfordítja egyedfejlődését, és ugyanaz az egyed válik egyre kisebbé és alakját tekintve fiatalabb formává. Ezt úgy képzeljük el, mintha hó végén egy éhező egyetemistából pár nap alatt bölcsődés kisgyerek lenne, sokkal kisebb „fogyasztással”, majd a következő ösztöndíjfizetéskor jóllakva újra egyetemistává nőne.

Ami miatt a folyamat különösen érdekes, az az öregedés, a biológiai óra visszafordítása. Egyelőre nem világos, hogy ezek az állatok valóban megfiatalodnak, vagy csak ideiglenesen felfüggesztik a felnőttkorukat ínség idejére.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Ezek az állatok képesek megfordítani az idő múlását first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed