Gyalogoljunk a fittség eléréséért – jót tesz a szívnek, a hangulatnak és az ízületeknek

A rendszeres gyaloglásnak és sétálásnak rengeteg egészségügyi előnye létezik. Hatására nemcsak a fizikai egészség javul, a mentális egészség is sokkal jobb lesz. Ma már bizonyított tény, hogy amennyiben rendszeresen gyalogolunk, akkor elkerülhetővé válhat a szívbetegség és a cukorbetegség is, illetve ha valaki valamelyik betegségben szenved, sokkal kevesebb kellemetlen tünettel kell számolnia.

Nagyon sok tanulmány számolt be arról, hogy a rendszeres gyaloglás fokozza a csontok ásványianyag-sűrűségét, és ezzel megakadályozza a csontritkulás kialakulását.

A séta a gyaloglás egy nagyon fontos formája. Mindenkinek javasolható, különösen azoknak, akik nem végezhetnek megerőltető testmozgásokat, mint a futás vagy a súlyok emelgetése. A rendszeres mozgás mindig megtérül, így érdemes már holnaptól elkezdeni gyalog járni dolgozni, boltba és oda, ahová korábban autóval vagy valamilyen tömegközlekedési eszközzel mentünk.

A rendszeres gyaloglás hatására mindenképpen javulni fog az általános egészség, illetve a testsúlycsökkenést is elérhetjük, ha az életünkben a mozgás központi szerepet kap majd.

A gyors tempójú séta segít a kalóriák égetésében, illetve ez esetben kevesebb zsír rakódik le a testünkben, ami viszont testsúlycsökkenést eredményez. A rendszeres séta nemcsak a testsúlycsökkenésben lehet a segítségünkre, hanem az optimális testsúly fenntartásában is.

A napi séta fitten és egészségesen tart bennünket. Nagy segítséget jelent a szív és a légzőszervek egészségének fenntartásában. Ráadásul ha sikerül elérnünk az ideális testsúlyunkat, azt tapasztalhatjuk meg, hogy sokat javul a légzésünk, megnő a tüdőnk kapacitása, és ez még a szív egészségére is pozitívan hat, hiszen az elhízás nagy terhet ró mind a szívre, mind pedig a tüdőre. A rendszeres mozgás a keringést is fokozza. Sokan számoltak be arról, hogy miután szinte mindenhová gyalog mentek, nemcsak izmosabbak lettek az alsó végtagjaik, de a keringési problémáik is megszűntek.

A rendszeres sétálással nemcsak a szívbetegségeket, hanem a cukorbetegséget és a magas vérnyomás kialakulását is elkerülhetjük. Ezért is javasolják azoknak a személyeknek, akik betöltötték az ötvenedik életévüket, és valamilyen oknál fogva nem tudnak úgymond megerőltető sporttevékenységeket végezni.

A rendszeres séta csökkenti a szívbetegségek kockázatait, hiszen növeli a pulzusszámot, csökkenti a vérnyomást, és erősíti a szívet. Azok a nők, akik a menopauza utáni szakaszban naponta legalább 1-2 kilométert gyalogolnak, mintegy 25 %-kal csökkenthetik a vérnyomásukat. Azok a nők pedig, akik naponta mintegy 30 percet sétálnak, mintegy 20%-kal csökkenthetik a stroke kockázatait. Kutatások mutatják, hogy azok az emberek, akik rendszeresen mozognak 50 és 60 éves korukban is, mintegy 35%-kal kisebb valószínűséggel halnak meg a következő 8 évben, mint nem sétáló társaik.

Séta közben növekszik a légzésszám, ami az oxigén gyorsabb áramlását okozza a vérben, segítve a salakanyagok eltávolítását, valamint az energiaszint és a gyógyulási képesség javulását.

A séta természetes fájdalomcsillapító endorfinhormonokat szabadít fel a szervezetben. Több tanulmány is kimutatta, hogy minél többet gyalogol valaki a nap folyamán, annál jobb lesz a hangulata.

Az ízületi porcok többségének nincs közvetlen vérellátása, táplálékukat az ízületi folyadékokból kapják. A mozgás oxigénnel és tápanyagokkal is ellátja a porcokat és az ízületeket.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed