Mol-vezér: Évekre és több százmillió dollárra vagyunk attól, hogy ne főképp orosz kőolajban gondolkodjunk

Megszólalt a Mol milliárdos cégvezére a héten bejelentett megállapodásról, amivel kvázi sikerült kicselezni a Lukoil-szankciót.

Mi történt? Hernádi Zsolt Mol-vezérrel az Indexen jelent meg interjú, miután hétfőn az olajvállalat bejelentette: megállapodott az Oroszországból származó, a Barátság vezetéken keresztüli kőolajszállításról. Hernádi kijelentette: hosszú távon számolnak a Barátság vezetékkel.

Miért fontos ez? Ukrajna még júniusban döntött úgy, hogy a szankciós listájára felveszi a Lukoilt. Az orosz olajimportunk fele utóbbitól származik, ami Ukrajna döntése után leállította a szállítást. Több hónap bizonytalanság után a megoldás az lett, hogy a Mol az Oroszországból érkező kőolajat már a fehérorosz-ukrán határon átveszi, tehát már ott a tulajdonjogába kerül, ahol az érintett mennyiség átlépi az ukrán határt.

Több ebből

Mol-vezér: Évekre és több százmillió dollárra vagyunk attól, hogy ne főképp orosz kőolajban gondolkodjunk
Üzemanyagárak: van még lejjebb

Mit mondott Hernádi? A Mol-vezér értelmezése szerint a trükk „több átvételi pontot és nagyobb rugalmasságot” jelent, és „akár hosszú távon is kiszámítható megoldást jelenthet, mert rendesen tudunk tervezni, rendelni és szállítani”.

Hernádi szerint „az új megállapodások minden EU-s és ukrán jogszabálynak megfelelnek”. Hozzátette, hogy „az Európai Unióban is értik azt, hogy középtávon Magyarországnak és Szlovákiának nincs más reális lehetősége, mint a keleti szállítási útvonal, ezért is kapott szankciós mentességet”.

„Az orosz és ukrán üzleti partnereink is abban érdekeltek, hogy a szállítás hosszú távon fennmaradjon” – mondta Hernádi, aki szerint „a józan ész talaján” kell állni, már ami az agresszorról, vagyis Oroszországról való leválást illeti, hiszen „a politikai érdek az energia területén most erősebb, mint a gazdasági”.

Az interjúban kifejtette még, hogy „évekre és közel 500 millió dollárra” van még szükség a finomítók átállításához, jelen állapotukban viszont az orosz kőolaj feldolgozása a legnagyobb hatékonyságú, ezért gondolkodnak elsősorban az orosz importban.

Milliárdoslista. Hernádi a Forbes legutóbbi milliárdoslistája szerint a negyvennegyedik leggazdagabb magyar, vagyonát 48,1 milliárd forintra becsültük.

Borítókép: Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató beszédet mond a Mol csoport új székháza, a Kopaszi-gát mellett épült Mol Campus megnyitóján Budapesten, 2022. december 8-án.

The post Mol-vezér: Évekre és több százmillió dollárra vagyunk attól, hogy ne főképp orosz kőolajban gondolkodjunk appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed