Nem csak a trópusokon láthatunk orchideákat

A legtöbb ember az orchideákat a trópusokon képzeli el, pedig a mérsékelt égövben, így hazánkban is megtalálhatók. Magyarországon mindegy hatvan képviselőjük őshonos. Nálunk a botanikusok kosborféléknek nevezik őket, a hazai fajok néhány kivételtől eltekintve kisméretűek, közelről szemlélve szépségűk és alakbeli változatosságuk vetekszik a trópusi fajokéval.

A legérdekesebb életmódú nemzetségük kétségtelenül a bangók (Ophrys), melyeknek őshazája a mediterrán vidékeken található. Tudományos nevűk görög eredetű és szemöldököt jelent, feltételezések szerint a virágaik finom, bársonyos szőrözöttsége miatt kapták meg.

A rovarkutatók jöttek rá, hogy a bangók illatukban, méretükben, látványukban, továbbá a legújabb vizsgálatok alapján még a mézajakukon található bársonyos szőrzet tapintását tekintve is hasonlítanak az utánzott rovarhoz, amely beporzásukat végzi.

A legtöbb bangóvirág fejjel lefelé álló nőstény rovart utánoz.

Májusban egy egyhetes kirándulást tettem Dalmáciában, hogy ezen szépségeket felfedezem. Ebben az időszakban van a legnagyobb esély arra, hogy bagókat láthassunk.

Mesésen szép élőhelyekre eljutva több mint tíz bangófajjal hozott össze a szerencse. Azért is szeretem őket, mert látványukban kizárólag térdre ereszkedve lehet gyönyörködni, és akkor is úgy, hogy szinte észrevétlenül a természet részeseivé válunk.

Persze egy ilyen kirándulás alkalmával már szövi is az ember az új terveket, hogy jövőre egy merőben más élőhelyre eljutva vajon milyen bangókkal hozza össze a sors.

The post Nem csak a trópusokon láthatunk orchideákat first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed